Zaujímavosti, texty a pútavé články z oblasti spracovávania kuracích výrobkov a všetkého kuracieho.

Zaujímavosti, texty a pútavé články z oblasti spracovávania kuracích výrobkov a všetkého kuracieho.

Ako dobre poznáte plemená hydiny?

Ako dobre poznáte plemená hydiny?

Kohút najväčšieho plemena kury s názvom „Jersey Giant“ môže vážiť až 6,8 kilogramu. Naopak, kohútik najmenšieho plemena kurčiat na svete s názvom „Serama“ má sotva 170 gramov. Poznáte aj nejaké plemená sliepok vyšľachtené na Slovensku?

Nosivé, mäsové a kombinované

Azda najrozšírenejším rozdelením plemien kury domácej je rozdelenie na znáškové (nosivé), mäsové a s kombinovanou úžitkovosťou, teda chované pre mäso aj vajcia. Zalistujme v Atlase plemien hydiny, dnes už klasickej knihe autorov Vladimír Malík a Štefan Štefka, ktorá uvádza predovšetkým plemená chované na našom území. Veľmi dobre známa je

Leghornka biela, alebo iba ako Leghornka. Do USA ju doviezli u Európy asi v roku 1835 a vývozný taliansky prístav Livorno preonačili na Leghorn. Sliepku šľachtili, pričom použili anglické a malajské bojovné sliepky, v šľachtení pokračovali najmä Angličania po roku 1870. Ako už napovedá názov Leghornka je plemeno s bielym perím, ktorej kohút dosahuje hmotnosť okolo 2,8 kilogramu a sliepka 2,3 kila. Znáša 150-200 vajec ročne s bielou škrupinou.

Vlaška pochádza tiež z domácej talianskej sliepky a opäť ju šľachtili v USA. Dnes poznáme viac ako 17 farebných rázov ako Jarabičia, Zlatokrká alebo Farborodá vlaška. Hmotnosť aj znáška sú podobné ako pri Leghornke bielej, ale na rozdiel do nej sú vlašky viac prispôsobené chovu v klimatických podmienkach Slovenska.

Zvláštne sliepky sú s holým, neopereným krkom, podľa čoho sa aj volajú Holokrčky. Na Slovensko sa dostali pravdepodobne z Indie a Perzie cez Juhovýchodnú Európu.

Medzi najrozšírenejšie mäsové plemená patrí Korniš biely známy aj ako Korniška. Angličania Kornišky vyšľachtili z indických bojovných a anglických širokoprsých sliepok. Kohút váži až 5 kilo a sliepka 3-4 kilogramy.

Kurčatá s kombinovanou úžitkovosťou nájdete aj u drobnochovateľov. Je to dobre známe plemeno Rodajlendka, stredne ťažká kura vyšľachtená v USA (meno má po štáte Rhode Island), ktoré znáša okolo 180 vajec s hnedou škrupinou a Hempšírka, ktorá tiež pochádza z USA, zo štátu News Hampshire, v ktorom ju vyšľachtili práve z Rodajlendky. Hempšírka má bielu a hnedú farbu a rovnako znáša 180 kusov hnedých vajec. Plymutka patrí medzi najotužilejšiu hydinu a na jej vytvorenie sa použili dominikánky a ťažšie ázijské plemená. Túto vynikajúcu farmársku sliepku choval v Amerike po 2. svetovej vojne asi každý farmár. Typické sfarbenie je modré pásikavé. Kura váži okolo 3 kilogramov a znáša až 200 vajec s hnedastou škrupinou.

Foto: Kuře Drůbež Slepice - Fotografie zdarma na Pixabay - Pixabay

Musíme však spomenúť aj Oravku, pôvodné slovenské plemeno, s medenočervenou a bielou farbou, ktoré znáša 170 vajec s hnedastou škrupinou. Oravku sa podarilo vyšľachtiť z pôvodnej žltej sliepky z Oravy, najmä z obcí Zakamenné a Novoť v okrese Dolný Kubín. Oravka patrí do génovej rezervy, teda spermie a vajíčka tohto plemena sú zmrazené v génovej banke.

Novošľachtence kury domácej

Vo veľkochovoch sa dnes už zvyčajne chovajú rôzne hybridy, teda novošľachtence kury domácej, ktoré vytláčajú pôvodné plemená. Dôvodov je viac, spomeňme napríklad malú produkciu a náchylnosť na nové mutácie chorôb. Hybridy nosníc, ktoré znášajú vajcia s bielou škrupinou vychádzajú z leghornských línií. Pravdepodobne ste už počuli mená ako

Shaver Starcross 288, 579 a Hisex biely. Hybridy nosníc, ktoré znášajú vajcia s hnedou škrupinou vychádzajú z plemien Leghornka biela, Plymutka, Rodajlendka a Hempšírka. Patrí sem napríklad ISA brown a Dominant (ISA je skratka šľachtiteľskej inštitúcie Institut de Sélection Animale). Hybridy mäsových plemien (brojlerov) vychádzajú z otcovských línií Korniša bieleho a materských línií Plymutky bielej. Napríklad ISA 715, ISA Hubbard, ISA Cobb boli vyšľachtené vo Francúzsku, Ross 308 v Anglicku a na Slovensku sme vyšľachtili Slovgal.

Bojovné, okrasné a zakrslé plemená

Ak by ste chceli niekoho prekvapiť znalosťami plemien sliepok, spomeňte bojovné plemená, napríklad Malajská alebo Indická bojovníčka. Asi vás neprekvapí, že boli vyšľachtené za účelom kohútích zápasov, teda sú bohato osvalené, dalo by sa povedať „vyšportované“ a majú malú znášku vajec. Viacerí nadšenci a chovatelia chovajú aj okrasné a rôzne zakrslé, drobné plemená, ako Hodvábnička, ktorá údajne pochádza z vtáka kiwi (čo sa ale nepotvrdilo), Paduánka, Šabotka alebo Sumatranka.

Zdroj: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Atlas plemien hydiny - Vladimír Malík a Štefan Štefka

Foto: https://unsplash.com/photos/red-black-and-white-rooster-WDKEg5sDz0Y?utm_content=creditShareLink&utm_medium=referral&utm_source=unsplash

https://pixabay.com/cs/photos/ku%C5%99e-dr%C5%AFbe%C5%BE-slepice-zv%C3%AD%C5%99e-pt%C3%A1k-2684039/